[email protected] | (0216) 266 78 99 & 0532 472 86 45

Özge İŞLER – Kurucu
(Endüstri Mühendisi, Montessori Eğitmeni)

Özge İşler, 06.08.1984 İstanbul’da doğmuştur. Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisi bölümünü bitirdikten sonra, İTÜ’de İşletme Yönetimi yüksek lisansını tamamlamıştır. 6 yıl profesyonel iş hayatında çalıştıktan sonra, oğlu Acar’ın dünyaya gelmesiyle birlikte iş hayatına ara vermiş ve hayata bakış açısı, yapmak istedikleri değişmiştir. Çocuk gelişimiyle yakından ilgilenmeye başlayan kurucumuz, kendini bu konuda sürekli geliştirmeye çalışmıştır. Hamileliği sırasında Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi Eğitim programına katılarak aslında ananelerin, babanelerin ve daha birçok kişinin aslında çok iyi bildiğini düşündüğü çoğu konuda yanılgıya düştüğünü fark etmiştir. Sonrasında, “Bu demektir ki bildiklerimizin ötesinde farklı, özgün eğitim modelleri olabilir” düşüncesiyle bir yandan oğlunu büyütürken, bir yandan sürekli çocuk gelişimi kitapları okumaya başlamıştır. Araştırmaları kendisini Montessori eğitimini keşfetmesini sağlamıştır. Evde oğluyla birlikte Montessori felsefesinden esinlenerek yaptığı etkinliklerle çocuğunda gördüğü gelişim onu hep daha ileriyi görmek istemesini sağlamıştır. Zamanla bu konuyu daha profesyonel olarak ele almaya karar vererek Montessori seminerlerine katılmaya başlamıştır.

İlk olarak Açık Kapı Eğitim Derneği’nin düzenlediği Yard. Doç. Dr. Elif Kılınç’ın verdiği Montessori eğitimine katılmıştır. Bu eğitim Montessori’nin ucu bucağı olmayan bir eğitim yaklaşımı olduğunu keşfetmesini sağlamıştır. Karşısında çocuğu özgürleştiren, bağımsızlaştıran, özgüven kazandıran, tüm duyularıyla birlikte hareket etmesini sağlayan, herhangi bir insanın tüm gün boyunca yaptığı günlük yaşam faaliyetlerine sınıf ortamında olanak getiren bir eğitim modeli çıkmıştır… Bu sırada oğluyla birlikte yapmış olduğu etkinlikler çevresinden oldukça ilgi görmeye başlayınca, “takipteyiz” mesajları almaya başlayan kurucumuz eğitim sisteminin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Facebook üzerinden “Montessori ile Keşfediyorum” grubunu kurmuş ve çok kısa süre içerisinde 20.000’i geçen takipçisi olan grup içerisinde faydalı paylaşımlar yapmaya devam etmektedir. Bu hızlı gelişimle birlikte Montessori bilgisini daha üst seviyeye çıkarabilmek için “Uygulamalı Montessori Eğitmen Eğitimi”ne katılmıştır. Eğitimini; Montessori eğitimi üzerine doktorasını yapmış, bu konuda uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunan Konya Selçuk Üniversitesi’nden Arş Gör. Gökhan Kayılı ve çocuk gelişimi üzerine yıllarını, değerli emeklerini vermiş, Türkiye’de bu eğitimi ilk alan ve uygulayan eğitmenlerden biri olan, halen Selçuk Üniversitesi’ne bağlı İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu’nda Montessori sınıf öğretmenliği yapan Türkan Yiğit tarafından uygulamalı eğitim (108 saat teorik + 48 saat proje) almıştır.

Eğitim sonrasında çevresinde bir çok okulu gezmiş, eksiklikleri tespit etmiş, bilgilerini, deneyimlerini amatör bir ruh ile profesyonel bir şekilde sunmak ve özellikle Montessori eğitim sistemini daha çok çocuğa ulaşmasını sağlamak amacıyla çocukların hem keyif alacağı, hem de yaşamın içerisindeyken öğrenim kazanacağı; sanatla, doğayla, müzikle iç içe olabileceği Ceviz Ağacı Montessori Anaokulu’nu kurmuştur.

“Bu yolda birlikte yürüyerek değişimi ve gelişimi birlikte görebilmek dileğiyle…”

Sevgiler,

Özge İşler

 

Çağla Begüm Yüce – Psikolog

Merhabalar;

Ben Çağla Begüm YÜCE. 1989, İstanbul doğumluyum. Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden, 2012 yılında mezun oldum. Yine aynı üniversitenin “Klinik Pskoloji” bölümünde yüksek lisans eğitimimin şu an için tez aşamasında bulunuyorum.

Lisans eğitimim süresince hastanede, huzurevinde, işitme engelli çocuklarla, sokak çalışan ve yaşayan çocuklarla gönüllü olarak çalıştım. Lisans eğitimim sonrasında ise, özel bir anaokulunda yaklaşık 1.5 sene “sorumlu müdür ve psikolog” olarak görevimi sürdürdüm. Bu süre içerisinde, süpervizyon alarak danışan görmeye devam ederken, 2 yıl süren “Bağımlılık Eğitimimi” tamamladım.

Eğitimim süresince birçok kongre ve seminerlere katıldım, birçok projede yer aldım. Çeşitli sunumlar gerçekleştirdim. Yaklaşık 1.5 – 2 seneden beri aktif olarak danışan görmeye devam ederken, son 1 senedir de Bağımlılık Danışmanı Jale KERİMOL JOHNSON`un yanında asistanlık görevimi devam ettirmekteyim.

Mesleğim de “Bir şeyi yapacaksan yüreğinle yap, yoksa hiç yapma” felsefesiyle hareket ederken; sevgili velilerimize ise şöyle bir mesajım olacak: “Çocuklarınız için en güzel mirasınız, bağımlı çocuklar yetiştirmek yerine, bağımsız ve özgüvenli olan çocuklar yetiştirmek ve böylece gelecekleri için “sağlıklı” birey olmalarını sağlayabilmek olmalıdır.”

Sevgiyle Kalın