[email protected] | (0216) 266 78 99 & 0532 472 86 45

Ceviz ağacında bir gün nasıl geçer?

Çocuklarımız okula saat 08:00’de gelmeye başlarlar. Öğretmemiz tarafından sağlık kontrolünden geçer. Sınıf içerisindeki öğretmen ve öğrencilerle “Dostum merhaba” selamlaşma şarkısı söylenir. Dileyen öğrencimiz iş panosunda kendi yapmak istediği işi seçerek kendini işaretler. Öğretmenimizle birlikte sabah sohbeti başlar. Burada çocuklar anlatmak istedikleri bir hikâye, rüya, farklı bir mekan veya olay varsa o konu üzerinden sohbet etmeye başlarlar. Bu tür sohbetler çocuğun sosyalleşmesinde etkin rol oynar. Saat 09:00’a kadar dileyen öğrencimiz kapalı oyun salonunda veya bahçede oyun oynar ya da kendi sınıfında materyallerle çalışır.

09:00’da kahvaltımız başlar; peynir, zeytin, reçel, bal, tereyağı, domates, salatalık ve sıcak yemek tabağından alarak kahvaltısını doğal besinlerle kahvaltı yapılır. Daha sonra çocuklar el- yüz yıkama öz bakımlarını yapar.

Kahvaltı sonrası enerjilerini açık havada, bahçede, jimnastik yaparak ve oyun oynayarak atarlar. Jimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlar.

Daha sonra çocukların sınıflarında materyaller ile çalışma saati başlar. Burada çocuk materyal, zaman, mekân fark etmeksizin dilediğince çalışma yapar. Aktarma çalışması yapabilir, pembe kuleyle oynayabilir, mekik kutusu ve çubuklarla tane hesabı yapabilir, dil kartlarıyla yeni nesneler öğrenebilir veya dünya bulmacasını çıkarıp kıtaları keşfetmeye başlayabilir, dilerse kitaplığa gider, istediği kitabı seçer ve okumaya başlar ya da kulaklığını takar ve kimseyi rahatsız etmeden müzik dinlemeye başlar.

Öğlen saatinde diyetisyenimiz tarafından onaylanmış günlük yemek programına göre yemek saatimiz başlar. Yemek yeme işlemi bittikten sonra dileyen öğrenci etrafa dökülen yemekleri süpürmeye, bir başka öğrenci masayı silmeye başlayabilir. Daha sonra el-yüz yıkama işlemine geçilir.

Yemek sonrasında ihtiyaç duyan öğrencilerimiz dinlenme odasında uyuyabilir. Diğer öğrencilerimizle materyal çalışması, grup oyunları, varsa doğum günü kutlamaları yapılır. Montessori’ de doğum günleri şarkı eşliğinde çocukların çok keyif aldıkları bir seremoniyle kutlanır.

Öğlenden sonra bir bahçe keyfi daha yapılır; çimenler koparılır, salıncakta sallanılır, ağaç evde oyun oynanır veya kum havuzunda kumun keyfine varılır. İkindi kahvaltısında mutfağımızdan çıkan sıcak poğaça, kek, börek veya hafif sütlü tatlılar günümüzü daha da keyiflendirir. Havanın durumuna göre bahçemizde yemek şölenini devam ettiririz.

Sınıflarımıza dönerek Montessori çalışmalarına devam ederiz. Burada da dileyen öğrencimiz bir kurdela çerçevesiyle, kulplu silindilerle, kabartma sayılar veya minyatür cisimlerle çalışmasına devam edebilir.

Servis ile ayrılacak öğrenciler hazırlanarak okulumuzdan ayrılır, diğer öğrencilerimizle karma grup etkinliklerimize devam ederiz.